neděle 24. června 2012

Zrodila se Bella

Že jsem fascinována látkami, jejich barvami a vzory, to jste si jistě všimly :-D Stejně tak mě zajímá i celý ten proces, kdy na začátku je myšlenka a na konci krásná, barevná a ladící kolekce látek. Naštěstí designéři nás občas nechají nahlédnout k sobě do "kuchyně" a my se můžeme podívat, co všechno navrhování látek vlastně obnáší. Jednou z takových příležitostí je blog designérky Lotty Jansdotter, která navrhla pro Windham Fabrics veleúspěšnou kolekci Echo a kolekci Bella, která bude novinkou tohoto léta. Dovolila jsem si požádat paní Lottu Jansdotter o svolení k překladu jejího blogu a pokud Vás také zajímá, jak se rodí kolekce, prosím "vstupte"

Děkuji paní Lottě Jandotter a jejímu týmu za souhlas s překladem a zveřejněním tohoto článku. Zdroj: www.jansdotter.com

Zrodila se Bella


Bella je moje druhá kolekce, kterou jsem navrhla pro Windham Fabrics. Vytvořit ji trvalo několik měsíců a nyní je čas ji oficiálně představit.

Celý proces vzniku kolekce je velice zajímavý. Když ji sestavujete, musíte vzít v úvahu mnoho věcí: velikost vzoru, barvy, celkový „dojem“ z kolekce, a mnoho dalších. Je to takové velké puzzle barev a vzorů a mě baví toto puzzle skládat dohromady.

Dnes bych Vám ráda ukázala, jak Bella vznikala, tak, abyste i vy měli možnost do tohoto procesu  tvorby nahlédnout. Toto je místo, kde pracuji: Moje studio a obchod se nachází v Brooklynu NY. To je místo, kde vytvářím vzory a motivy, dělám vzorky, vedu workshopy, píšu knihy a je to také místo, kde je můj obchod otevřený pro veřejnost.


Návrhy tvořím ručně a tím myslím, že nevznikají v počítači. Vystřihuji vzory z papíru, lepím je na papír .. na kopírce experimetuji s měřítkem. Kreslím motivy tuší, používám štětce, anebo jednoduše použiji tužky Pentel. Miluji, jak hmatatelný a opravdový tento proces je … dotýkat se papíru, stříhat nůžkami, mít lepkavé prsty od lepidla anebo černé od tuše. To je pro mne velmi důležité.  

 

 Dalším krokem je setkání s designérem a dobrými dušemi ze společnosti Windham (často se setkáváme u mě ve studiu nad šálkem čaje a koláčem). Společně procházíme kupu návrhů, které jsem vytvořila (v této fázi jsou návrhy ještě černo bílé) – obvykle některé z návrhů z hromady vyřadíme. Začneme vybírat naše favority a hledáme vzory, které k sobě ladí. Na co v tuto chvíli myslíme především, je to, jak dobře vzory ladí  a přispívají k celkovému vzhledu kolekce. Tvary a velikosti návrhů je to, oč tu jde. Jakmile jsme hotovi, je na čase vybrat barvy pro každý ze vzorů. Posílám všechny moje barevné návrhy do firmy Windham k posouzení.


Windham natiskne všechny barevné návrhy na papír a společně je namícháme a sladíme v různých barvách. „Je lepší tento vzor v růžové nebo hnědé barvě?“ „Měl by tento vzor být tmavší?“ Také se musíme ujistit, že všechny barvy k sobě ladí. Tato část procesu může být někdy trochu obtížná: je těžké najít tu správnou rovnováhu .. ale někdy je to velmi snadné. Je zábavné, jak to chodí … nikdy nevíte, jak těžké nebo snadné to bude, ale na konci vždy vidíte tu správnou kombinaci. Dalším krokem je najít názvy vzorů a ručně je napsat, aby mohly být vytištěny na lem látky.


Poté, co jsme vybrali barevnou kombinaci kolekce, Windham udělá první tisk vzorů na látku. To je ta nádherná část návrhářského procesu, kdy již v rukách cítíte látku a můžete si ji představovat na všech možných výrobcích a projektech. Je to také poslední možnost udělat jakékoliv změny ve vybraných barevných odstínech. Jakmile je vše odsouhlaseno, látky jdou do výroby v Koreji. Bella se vyklubala ve veselou, moderní a slunnou kolekci s odvážnými a jednoduchými vzory. Již si představuji tolik věcí, které mohou být vyrobené z těchto látek. Jsou skvělé na domácí doplňky, šaty a quilty.

 
  V tuto chvíli vytvářím katalog pro tuto kolekci - fotografie, vzorky a styling. Ráda navrhuji vše na papír a tak mám optický přehled o všech návrzích. To je opravdu zábavné a pracuji s týmem švadlenek, fotografů a grafických designérů. To mě opravdu baví. Ráda vyprávím příběhy a sdílím svoje vize.Bella bude již brzy na prodej a ve Vašich rukách a já se již velice těším, co VY vytvoříte z mých látek. Je to tak napínavé vidět všechnu vaši práci, tak odlišné styly, tolik odlišných projektů. Děkuji Vám a doufám, že se Vám Bella bude líbit.


0 komentářů:

Okomentovat