sobota 12. ledna 2013

JAK SE ŠIJE Z MINKY?

Ještě stále nemáte odvahu pustit do šití z minky? Jedna z mých milých zákaznic (na Fleru ji najdete jako tmarcela, její Flérovský obchůdek je plný krásných kabelek) pro Vás napsala malou reportáž i s postřehy, jak z tohoto materiálu šila overal pro svou malou dcerku.…a co to vlastně je „minky“? Je to ten nejnádhernější a nejpříjemnější materiál, který mi v poslední době prošel rukama! Materiál, který i když bude nějakou dobu ležet v polici, vždy když půjdete okolo, pohladíte jej… Šijí se z něj ňuchací/mazlící hračky na spaní pro děti, dětské deky a sem tam i nějaký obleček. A i když se bude zdát, že pořizovací cena za metr je vysoká, fleece ani samet jej nenahradí a zamilujete si jej…


A jak se vlastně s minky (jako s kým, čím?) a nebo z minky (jako z koho, čeho?) šije? Na začátku je výběr střihu…
Dlouho jsem procházela různé časopisy. Hledala, vybírala, pak zase svůj výběr měnila… Nakonec jsem se rozhodla pro dětský overal.

Při šití čehokoliv z minky myslete na to, že je to pletenina, takže je to takový „živější“ materiál. Nebude ležet jen tak nehnutě. Hned na začátku se kapku zapotíte, jak jej budete neustále rovnat. Pevné okraje musí být na sobě. Nevadí, že v místech, kde byla látka střižená, na sobě neleží. Tomu se nejspíš nevyhnete. Je to kvůli tomu, že výsledný výrobek by mohl dělat „neplechu“. Třeba zrovna u kalhot by boční/krokový šev neležel tam, kde má (vnitřní/vnější strana lýtka a stehna), ale nohavice by se mohla různě kroutit. A ještě jedna velice důležitá věc, na kterou nezapomeňte při pokládání střihů, je mít všechny střihy položeny stejným směrem, žádný vzhůru nohama. Minky je jako manšestr – po srsti je světlejší, proti srsti tmavší. Nikde jsem však nevyčetla, jak je to správně, takže to konečné rozhodnutí je nejspíš na vás. Já stříhala proti srsti, chtěla jsem mít zelinkavou barvu trošku sytější ;)

Špendlete! Všechno a co nejvíc to půjde.

A další bod, který bych doporučila udělat – obnitkujte si okraje střižených dílů. Neříkám, že si kvůli minky musíte kupovat overlock, ale v tomto případě usnadní práci a vy nebudete nešťastné z všudypřítomných „drobků-chloupků“. A že vlezou opravdu všude… Stejně jako už jednou zmiňovaný manšestr.

Jakékoliv aplikace, zipy či kapsy je vhodné nejen našpendlit ale také nastehovat, aby opravdu zůstaly na svém místě.A když už jsou jednotlivé díly hotové, nachystané, je na řadě montáž. Prostě – dát to všechno dohromady.

A pak – můžete vyrazit ;) Jen myslete na to, že pokud šijete na své děti, šijte buď dostatečně rychle, nebo větší velikost, ať se nestane to co mně – overálek je tak akorát…    

4 komentářů:

dubinek3 řekl(a)...

Marcelko, krásně napsané. Děkují, jsi zlatíčko... :) Téééda, tak už je akorát?! To naštve, co. :))) Ale aspoň maličká roste jako z vody... pa Regina

KatkaB řekl(a)...

Marcel, opravdu super napsané..Já šila z minky deku - patchworkovou a byly to zatraceně malé kousky a o chlupech všude možně ani nemluvím:-))
Krásný den a děkuji za rady:-) K.

Amelie řekl(a)...

Nádherné.

Anna řekl(a)...

Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:) krásne fotky:))

Okomentovat